Απογοήτευσε ο Αιολικός στην πρεμιέρα – Έχασε εκτός έδρας από τον ΠΑΟ Βάρδας με 1 – 0 (ΒΙΝΤΕΟ)

pao-vardas-aio-1-0

Με γκολ του Γιώργου Πολίτη στο 10′ ο ΠΑΟ Βάρδας επικράτησε με 1-0 του Αιολικού στο παιχνίδι-πρόλογος για την πρώτη αγωνιστική του 3ου ομίλου μπαίνοντας με το δεξί στη σεζόν.

Οι “πράσινοι” έπαιξαν όσο χρειαζόταν και αφού προηγήθηκαν προσπάθησαν να… χτυπήσουν στην κόντρα απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε ότι χρειάζεται χρόνο παρά την πίεση που άσκησε.

Στο α” μέρος ο ΠΑΟ Βάρδας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του “Καλάκος” και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τη συμπλήρωση 10′ αγώνα.

Συγκεκριμένα, ο αρχηγός της “Μπάρτσα”, Γιώργος Πολίτης με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα έστειλα τη μπάλα στο αριστερό “Γ” του Πάππου γράφοντας το 1-0.

Το τέρμα αυτό ανάγκασε τους νησιώτες να βγουν μπροστά και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 20′ όμως η σέντρα σουτ του Λαλά πέρασε μόλις άουτ. Στο 28′ ο Αμπντούλ, από πλευράς Αιολικού, μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ, με τον Κωνσταντινόπουλο να διώχνει δύσκολο.

Στο 38′ στη τελευταία φάση του α” μέρους, ο Πολίτης εκτέλεσε το φάουλ ο Γούρμος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να βάλει σωστά το σώμα του με αποτέλεσμα ο Πάππος να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα τη μπάλα.

Στην επανάληψη, ο Αιολικός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Λαλά στο 58′ όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.

Στο 66′ ο Βατσής είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, όμως ο Καδδής πάνω στη γραμμή απομάκρυνε με το 1-0 να παραμένει. Δυο λεπτά αργότερα, ο Γούρμος είχε τις προϋποθέσεις να τελειώσει το ματς, αφού βρέθηκε μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε αρκετά μέτρα άουτ από αρκετά καλή θέση.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Αιολικός έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες, με τον Μίχο στο 89′ να έχει δοκάρι και τον Μπουρούς στις καθυστερήσεις αλλά και τον Αμπντούλ να χάνει ακόμη μια ευκαιρία.

Διαιτητές: Αγρανιώτης, Σταματάκος-Μπουτσάλης (ΣΔ Λακωνίας)

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ (Ηλίας Φωτόπουλος) Κωνσταντινόπουλος, Καρούτης (65′ Πολίτης Π.), Αγγουρίδης, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Βραχνής, Πολίτης Γ., Βατσής (84′ Ανδριέλος), Σαμπανέι (76′ Καζαντζής), Ντόμας, Γούρμος.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Πέτρος Μίχος) Πάππος, Καδδής, Κρητικός (64′ Χρήστου), Καπταγιάννης, Κεσίδης (69′ Αμπραχαμιάν), Κριπιντίρης, Λάλας, Μίχος, Μπουρούς, Μανουσάκης (77′ Μανουσάκης), Αμπντούλ.