Η Καλλονή βουλιάζει… Έχασε στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό με 1 – 0 (ΒΙΝΤΕΟ)

panaitolikos-kalloni-1---0

Ο Παναιτωλικός σκόραρε με τον Κάπελ στο 17’, έχασε τουλάχιστον έξι μεγάλες ευκαιρίες και εν τέλει επικράτησε 1-0 της Καλλονής, βυθίζοντάς την ακόμη περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας και έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της για την υπόθεση παραμονή.

Δίκαιη νίκη για τους Αγρινιώτες που έφθασαν τους 26 βαθμούς και έχουν πλέον δικαίωμα να κοιτάζουν πολύ ψηλότερα, με την ομάδα της Μυτιλήνης να βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας και το έργο της πλέον να έχει δυσκολέψει ακόμη περισσότερο στην υπόθεση σωτηρία.

Το ματς

Η Καλλονή προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναιτωλικό και πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά, ο Μανούσος βγήκε απέναντι από τον Κυριακίδη αλλά κόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και αφού στο 6’ ο Μαρκόβσκι δεν κατάφερε να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής, το έκανε 11 λεπτά αργότερα ο Κάπελ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ της Καλλονής και διώξιμο των αμυντικών του Παναιτωλικού, ο Βιγιαφάνιες πήρε τη μπάλα και έβγαλε στον Ουάρντα, ο οποίος γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον επερχόμενο Κάπελ και αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ.

inner

Ο Παναιτωλικός συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και δημιούργησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες, αλλά στις δύο ο Μαρκόβσκι (34’, 36’) και στην άλλη ο Ουάρντα (40’) δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 45’, η Καλλονή έχασε κλασσική ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Κάρλσον εξ επαφής δεν βρήκε τη μπάλα.

Στην επανάληψη, οι Αγρινιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Απείλησαν στα 30 δευτερόλεπτα με μακρινό σουτ του Ουάρντα και στο 48’ μετά από τρίγωνο των Βιγιαφάνιες, Μαρκόβσκι και Κέβιν, ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Λίγο αργότερα, ένα εκρηκτικό δίλεπτο (51’-52’) πέρασε ξανά ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους αφού ο Δαύκος κράτησε το 1-0 απέναντι στους Μακόβσκι και Κάπελ.

inner

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, η Καλλονή προσπάθησε να απειλήσει και το κατάφερε, αλλά το πολύ καλό σουτ του Μανούσου μέσα από την περιοχή στο 65’, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κυριακίδης. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο 79’ λίγο έλειψε να «κλειδώσει» το τρίποντο. Ωστόσο, ο Αλεξίγιεβιτς όντας ολομόναχος από το σημείο του πέναλτι δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

inner

Στα εναπομείναντα λεπτά η Καλλονή προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν το κατάφερε αφού έπεσε ξανά πάνω στον Κυριακίδη, με τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού να «βγάζει» το σουτ του Νομπρέγα, ενώ στις καθυστερήσεις, το σουτ του Βασιλούδη μπλόκαρε ο εκπληκτικός για ακόμη ένα ματς, Δαύκος. Το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν για ένα σπουδαίο τρίποντο, το οποίο τους ανέβασε στους 26 βαθμούς και τους δίνει το δικαίωμα να κοιτάνε ψηλότερα, ενώ στην αντίπερα όχθη η Καλλονή βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση, αφού είναι ουραγός και δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από αυτή την αναμέτρηση.

Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μάκος, Κέβιν, Μάρκος Πάουλο, Ρουσκουγιέδα (67’ Αλεξίγιεβιτς), Ουάρντα, Βιγιαφάνιες (82’ Βασιλούδης), Κάπελ, Μαρκόβσκι (90’ Χαντάκιας).

Στον πάγκο: Κριστιάνο, Κουτρομάνος, Κόρσιενς, Ρουμπουλάκου.

Καλλονή (Νίκος Καραγεωργίου): Δαύκος, Μίκιτς, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Γκόλιας, Ελλακόπουλος, Σπυρόπουλος (82’ Νομπρέγα), Φαβάλι (62’ Γουερέ), Μανούσος, Κάρλσον (46’ Γεωργίου)