Η Καλλονή φιλοξένησε στο σπίτι της τον Εργοτέλη και τον κέρασε 2 – 0 με ούζο και σαρδέλα !!! (ΦΩΤΟ-ΒΙΝΤΕΟ)

aelk-ergotelis-2
Η Καλλονή δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα, στην παρθενική της εμφάνιση μπροστά στον κόσμο της, σε επίσημο παιχνίδι της Super League….

Έπαιξε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο απέναντι στον μαχητικό Εργοτέλη, τον οποίο υπέταξε με σκορ 2 – 0 !!!

aelk-ergotelis-1

Έτσι αποζημίωσε με τον καλύτερο τρόπο τους φιλάθλους της Λέσβου οι οποίοι την στερήθηκαν ολόκληρη την προηγούμενη χρονιά…

Δίκαια καταχειροκροτήθηκαν από ένα ενθουσιώδες κοινό οι παίκτες της και ο προπονητής της Γιάννης Μαντζουράκης αφού η Καλλονή έδωσε υποσχέσεις για ακόμα μεγαλύτερα πράγματα…

Κι αυτό γιατί η ομάδα παίζοντας πλέον μπροστά στον κόσμο της και με την ώθηση που της έδιναν οι φίλαθλοί της είχε άλλο αέρα παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο που απέφερε δύο γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Όλοι οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν ήταν συγκλονιστικοί…

Μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και να προσφέρουν στρους φιλάθλους της Λέσβου την ευκαιρία να τους καμαρώσουν και να τους χειροκροτήσουν.

Ο Καλτσάς στο 44′ με ένα σουτ από μακρινή απόσταση κρέμασε τον τερματοφύλακα Τσέρνι του Εργοτέλη ανοίγοντας το σκορ και βάζοντας φωτιά στις εξέδρες του Ταρλά !!!

Ο θρίαμβος της Καλλονής ολοκληρώθηκε στο 89′, όταν ο Γιορέντε, τον οποίο ο Γιάννης Μαντζουράκης – για λόγους μάλλον τακτικής – ζήτησε την αλλαγή του στην τελευταία επαφή του με τη μπάλα σούταρε, έκανε το 2 – 0  και …αντικαταστάθηκε !!!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ sport-fm.gr
3′ Ευκαιρία για την Καλλονή! Εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Καλτσά, λίγο έξω απ’ τα δοκάρια
6′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή! Ο Λεοζίνιο συνδυάστηκε ωραία με τον Χουάνμα, με τον τελευταίο να σουτάρει από αριστερά όμως η μπάλα κόντραρε
10′ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Μπρούνιο έβγαλε ωραία σέντρα, όμως ο Χογκ βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε την μπάλα πριν φτάσει στον Χαντί
12′ Καλή στιγμή για την Καλλονή! Μέσα σε… τρικυμία στην άμυνα του Εργοτέλη, αρχικά ο Χουάνμα και στη συνέχεια ο Καλτσάς δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα
14′ Ευκαιρία για την Καλλονή. Φάουλ σε καλή θέση λίγο έξω απ’ το ημικύκλιο, ο Λεοζίνιο έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ
21′ Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Το σουτ του Χαλκιαδάκη από αριστερά μπλόκαρε ο Χονγκ
22΄ Χουάνμα για την Καλλονή και Άλαν για τον Εργοτέλη σούταραν απελπιστικά άουτ
28′ Καλή φάση για τον Εργοτέλη! Ο Χαλκιαδάκης σουτάρει από αριστερά, όμως η μπάλα κόντραρε
30′ Νέα καλή φάση για την Καλλονή . Και πάλι με τον Ναβάρο, με την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη
31′ Αυξάνει την πίεση η Καλλονή. Το δυνατό σουτ του Μανούσου λίγο έξω απ’ τα δοκάρια.
33′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλλονή! Από το πλάγιο του Αντέι ο Χουάνμα σουτάρει χαμηλά, όμως η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ
35′ Κίτρινη κάρτα για τον Εργοτέλη. βλέπει ο Φιντέλεφ
37’ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Άλαν μπαίνει στην περιοχή, όμως οι αμυντικοί της Καλλονής έδιωξαν. Στη συνέχεια του σουτ του Καζναφέρη πέρασε άουτ.
aelk-ergotelis-5
43′ Γκολ για την Καλλονή!
Ο Καλτσάς με εντυπωσιακό σουτ από μακριά ανοίγει το σκορ και πετυχαίνει το πρώτο… ιστορικό γκολ στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης
45′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Στην θέση του Γιουσούφ ο Λυκογιάννης
46′ Ευκαιρία για την Καλλονή. Η κεφαλιά του Κεϊτά κόντραρε στο Μέγι και κατέληξε κόρνερ
52′ Καλή στιγμή για την Καλλονή. Το σουτ του Γιορέντε αρκετά έξω απ’ τα δοκάρια της εστίας του Εργοτέλη
55′ Ευκαιρία για την Καλλονή. Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, απέκρουσε με γροθιές ο Τσέρνι.
56′ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ατομική ενέργεια του Άλαν, το σουτ του κατέληξε άουτ.
56′ Κίτρινη κάρτα για τον Εργοτέλη. Τη βλέπει ο Κοζορώνης.
60′ Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη! Ο Λυκογιάννης από αριστερά έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Γιορέντε έδιωξε
65′ Αλλαγή για την Καλλονή. Στη θέση του Ναβάρο, ο Μίνγκας
67′ Κίτρινη κάρτα για τον Εργοτέλη, στον Μέγι
72′ Καλή στιγμή για την Καλλονή. Ο Καλτσάς προσπαθεί να αιφνιδιάσει και πάλι τον Τσέρνι, όμως ο τερματοφύλακας τον Κρητικών μπλοκάρει με άνεση
73′ Και πάλι η Καλλονή. Ο Μίνγκας έβγαλε τη σέντρα, όμως το πλασέ στην κίνηση του Χουάνμα κατέληξε άουτ.
73′ Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Στη θέση του Άλαν, ο Παμλίδης.
76′ Ο Λυκογιάννης πιάνει την κεφαλιά, όμως δεν ανησυχεί τον Χονγκ
77′ Κόκκινη κάρτα για τον Εργοτέλη! Ο Μέγι βλέπει την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Χουάνμα και αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες
78΄ Ο Μανούσος εκτελεί φάουλ λίγο έξω απ’ την περιοχή, όμως η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.
82′ Αλλαγή για την Καλλονή. Στη θέση του Μανούσου, ο Πιπίνης.
82′ Ευκαιρία για την Καλλονή. Σουτ του Κεϊτά, διώχνει σε κόρνερ ο Τσέρνι.
87′ Αλλαγή για τον Εργοτέλη, στη θέση του Καζναφέρη, ο Σαϊνατί
aelk-ergotelis-4
89′ Γκολ για την Καλλονή!
Ο Γιορέντε κάνει το σουτ, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0